prawosławie zmniejszony

Szanowni Państwo!

Już 22go lutego (niedziela) o godzinie 17:00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Prawosławie”. Tego dnia będziecie mieli przyjemność poznać autorów tej niezwykłej wystawy. Naszymi gośćmi będą Tadeusz Czarnecki (malarstwo) oraz Włodzimierz Płaneta (fotografia).

Dla uświetnienia wieczoru wystąpią przedstawiciele Chóru Parafii Prawosławnej Św. Mikołaja w Kielcach: Rafał Bazanek, Jacek Dziubel oraz Zdzisław Łakomiec.

Będziecie mogli Państwo posłuchać pięknych prawosławnych pieśni i obejrzeć slideshow „Pejzaż cerkiewny” autorstwa T. Płanety, a przede wszystkim poznać inną kulturę, obejrzeć niezwykłe zdjęcia i zachwycić się malarstwem ekoliną.

prawoslawie kopia

Tadeusz Czarnecki o wystawie:

„Skąd Bieszczadzkie sacrum? Otóż, Bieszczady zawsze fascynowały, szczególnie ich specyficzny klimat, zapach, koloryt. Zapewne to i chwile z dzieciństwa zakodowały głęboko w mojej pamięci taki a nie inny ich obraz. Wakacje spędzone u babci Józefy Biłas w Bukowsku, malowniczo położona wieś, kościół z bocianim gniazdem na wieży, okno z widokiem na Bełchówkę i Dziady, drewniana skrzynia w kuchni do której nie można było zaglądać, strome zejście do potoku porośniętego dorodnymi bukami, krzak różowej piwonii, czerwonej porzeczki za domem i najprawdziwszy żuraw u Turskich. Każdego roku było to odkrywanie, poznawanie nowych miejsc i to nie tylko Bukowska.

Im dalej Bukowska tym bliżej połonin: wetlińska, caryńska. Po drodze – imponująca architektura drewnianych cerkwi w: Szczawnem, Rzepedzi, Turzańsku, Komańczy, kolejne w: Bystrem, Michniowcu, Hoszowie. Każda forma wtopiona jest w zupełnie odmienny pejzaż, a bywa, że w niektórych miejscach sceneria przypomina ilustrację wyjętą niczym z bajki. Stąd i taka moja interpretacja postrzeganej rzeczywistości. Zdecydowanie odchodzę od akademickiego portretowania architektury. Odnotowuję urodę drewnianej formy, detali, ornamentów, przekształcam na swój sposób, zachowując charakter i podobieństwo malowanego obiektu.”