3 maja 2014, godz.
JAZZ BAND BALL ORCHESTRA &

STANLEY BRECKENRIDGE (USA)

 

STANLEY BRECKENRIDGE (USA)
Wokalista, kompozytor, pianista, doktor muzykologii Uniwersytetu Claremont w Kalifornii. Stypendysta Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, który z ogromnym powodzeniem występował we Francji, Japonii, Polsce, na Węgrzech, a także w USA, prowadząc serie wykładów ilustrowanych muzyką w jego wykonaniu. Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował z wieloma sławami m.in. Nancy Sinatrą, Bobby Blue Bland, Billem Cosby. Wydał siedem autorskich albumów , a jego kompozycje można znaleźć także w repertuarze innych artystów, jest również autorem muzyki do filmów dokumentalnych i reklam. Stan Breckenridge jest autorem programu „Education Through Music Performance“ („Edukacja przez muzykę“) dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii.

Jazz Band Ball Orchestra www.jbbo.pl
Pierwszy polski zespół jazzu tradycyjnego, którego fanom muzyki, nie tylko jazzowej, nie trzeba przedstawiać. Zdobywca pierwszego miejsca w plebiscycie czasopisma JAZZ FORUM na najlepszy zespół jazzu tradycyjnego.
Powstał w Krakowie w listopadzie 1962r. Inicjatorem powstania grupy był Jan Kudyk, w jej skład weszli studenci krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej.
Europejska scena jazzowa otworzyła się dla krakowskiej kapeli w latach 70. JBBO zdobyli główną nagrodę w kategorii zespołów jazzowych na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” oraz I miejsce w konkursie amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej – nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jazz Band Ball Orchestra wielokrotnie można było również słyszeć na warszawskich parkietach w latach ’65-’76 (Jazz Jamboree), ’76-’78 oraz ’80-’81 (Old Meeting Jazz). Muzyczny podbój zachodniej części Europy oraz dalszych zakątków był tylko kwestią czasu. Muzycy JBBO podczas licznych tras koncertowych zachwycają fanów jazzu w Austrii, Czechosłowacji, Danii, Francji, Szwecji, Stanach Zjednoczonych oraz na Wyspach Kanaryjskich.
Szczególnym echem odbija się w muzycznej i tanecznej kolebce rhytm’n’bluesa, swingu i boogie, za wielką wodą – w Stanach Zjednoczonych. Powstały w Sacramento Fan Club JBBO jest najlepszym dowodem na ogromną popularność polskiego bandu. Jednak nie tylko rzesza fanów ze stolicy stanu Kalifornia stanowi o sile Jazz Band Ball Orchestra. Panowie wydali ponad 30 płyt, między innymi zarejestrowany występ z Sacramento Silver Jazz Jubilee, czyli festiwalu jazzu tradycyjnego, na który zapraszani są co roku, nieprzerwanie od ponad 30 lat.

Obecnie zespół tworzą:

Muzyka Jazz Band Ball Orchestry to mieszanka swingu i bluesa oparta na solidnych podstawach jazzu nowoorleańskiego z domieszką folkloru rodzimego i zagranicznego. Oprócz standardów jazzowych grupa wykonuje kompozycje autorskie.

Obecnie Jazz Band Ball koncertuje w wielu miastach Polski, a także za granicą (m.in. w Niemczech).